Несподівана ситуація, яка склалася внаслідок епідемії коронавірусу, внесла зміни у звичне життя бібліотек. З 12 березня 2020 року бібліотеки Централізованої бібліотечної системи (ЦБС) тимчасово припинили роботу з обслуговування читачів. В умовах невизначеності гостро постало питання: як діяти бібліотечним фахівцям у такій ситуації, як організувати дистанційну роботу бібліотеки?
Вивчивши практику зарубіжних книгозбірень, які раніше за українські зіткнулися з аналогічною проблемою, та рекомендації Української бібліотечної асоціації, колектив ЦБС на чолі з директором зосередився на розвитку онлайнових сервісів.
На цей час бібліотеки ЦБС вже мали достатній досвід обслуговування користувачів на відстані. На сайтах ЦБС та ЦДБ «Мальвіна», на сторінках всіх бібліотек в соціальних мережах Facebook, Instagram (@lermontova_library) бібліотекарі пропонували своїм користувачам віртуальні книжкові виставки, буктрейлери, вебпокажчики, рекомендаційні списки літератури тощо. Серед онлайн-послуг, які надавалися бібліотеками до карантину можна назвати доступ на сайті бібліотеки до бібліографічних і фактографічних даних, інформування і зворотний зв’язок з користувачами через соціальні мережі, електронною поштою, через інтерактивні форми спілкування Skype, Viber, Telegram, SMS-розсилку.
Насамперед бібліотеки долучилися до інформування читачів про пандемію, розмістивши на своїх сайтах та сторінках соцмереж рекомендації щодо захисту від коронавірусу, телефони гарячих ліній для консультацій тощо.
Поступово робота бібліотек налагодилася за планом, перейшовши на терена віртуального простору. За короткий час бібліотекарям довелося змінити свої професійні функції, розширити канали комунікації з користувачами, самостійно опанувати онлайн-програми та допомагати користувачам, зокрема й педагогам, щодо налаштування дистанційного спілкування, проведення відеоконференції в рамках соціального проєкту для жінок «Майстерня професійного розвитку», оплати комунальних послуг онлайн тощо.
У соціальних мережах працівниками бібліотек було розміщено: чимало публікацій про книги, письменників, читання та рекомендації, що прочитати цікавого на карантині; віртуальні книжкові виставки; перелік сервісів з відкритим доступом до повнотекстових версій книг; майстер-класи та відеоуроки від творчих майстринь-бібліотекарів, тести, ігри, інтернет-вікторини різноманітної тематики з представленням цих заходів через канал YouTube ЦМБ ім. М. Лермонтова.
Для продовження тренінгів на курсах комп’ютерної грамотності «Смартфон – це просто» було створено груповий чат у Viber, у якому тренер Інтернет-центру ЦМБ ім. М Лермонтова проводив заняття для «студентів» поважного віку з вивчення функцій смартфону.
Поглибити свої знання з української мови користувачі можуть завітавши в групу «Клуб розмовної української мови», яка не лише не припинила свого існування під час карантину, а ще активніше пропонує підписникам корисну інформацію, експрес-уроки, тести тощо.
Проте багато чого бібліотекарям довелося робити вперше.
Справжнім викликом для бібліотекарів стало проведення Конкурсу читців, який вже полюбився багатьом містянам, в віртуальному форматі. Цього разу він був присвячений Всесвітньому дню вишиванки. На оголошення в соціальних мережах неочікувано відгукнулася значна кількість охочих, причому не лише з Мелітополя й району, а з інших областей України. Загалом у Конкурсі взяли участь понад 80 декламаторів у віці від 5 до 70 років. Завдяки цьому заходу кількість підписників на сторінки бібліотеки в соцмережах збільшилась на 600.
Вперше бібліотекарі вийшли в прямий ефір, провівши онлайн майстер-клас до Великодня (бібліотека ім. В. Маяковського). Проаналізувавши успіхи й помилки першого досвіду, працівники інших книгозбірень взялися й собі до справи, підготувавши онлайн майстер-класи до різних свят.
Співпраця бібліотек з ізостудією «Веселка» (керівник В. Антонюк), яка розпочалася наприкінці минулого року, втілилася в період карантину в новий проєкт «Відеошкола малювання». Для неї створено окрему групу в Facebook Школа малювання_студія «Веселка». На своїх відеомайстер-класах тривалістю до 10 хвилин незвичайні викладачі - юні художники - навчають користувачів соцмереж малювати в різних жанрах.
Щотижневу рубрику в соцмережах «Я рекомендую!», в якій читачі діляться своїми враженнями від прочитаної книжки і рекомендують її іншим, бібліотекарі книгозбірні ім. В. Маяковського перетворили на онлайн-челендж «Я читаю!». У віртуальному форматі також відбулися спілкування з цікавими людьми «Посиденьки в бібліотеці», онлайн-читання з письменниками, віртуальні виставки творчих робіт, фотоквести.
Пізнавальні онлайн-ігри, створені в опанованому співробітниками бібліотеки ім. М. Горького онлайновому сервісі LearningApps.org, припали до вподоби багатьом користувачам різного віку.
А ще працівники бібліотек скористалися додатковою можливістю для самоосвіти. Значна частина бібліотекарів успішно оволоділа цифровими навичками за сучасним форматом на онлайн-платформі з цифрової грамотності Міністерства цифрової політики України «Дія. Цифрова освіта», співробітник Інтернет-центру ЦМБ ім. М. Лермонтова пройшов навчання у VIII Всеукраїнській (з міжнародною участю) онлайн-школі бібліотечного журналіста (13-30 квітня 2020 р.). Здобуті знання підтверджено електронними сертифікатами.
Брати активну участь у бібліотечному житті країни, залишаючись на карантині, дозволило мелітопольським бібліотекарям використання платформи ZOOM. Це дало змогу долучитися до всеукраїнської онлайнової конференції «Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19» та громадського обговорення проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу».
Книгозбірні міста, незважаючи на вимушену самоізоляцію, як і раніше, залишаються зі своїми читачами і продовжують культурну, інформаційну і просвітницьку діяльність в режимі онлайн, з надією на скору зустріч в бібліотеках.