23 жовтня 2019 року в 76-й раз прийде на мелітопольську землю світле та радісне свято – День визволення міста від нацистських загарбників. За вікном 76-а осінь, тепла та ласкава. Але була й інша осінь - осінь 1943 року, коли рвалися снаряди, гуркотіла канонада, вмирали бойові товариші і покривалося кров’ю пожовкле листя…
Щороку міські бібліотеки традиційно вшановують пам’ять воїнів, котрі загинули в боях за визволення Мелітополя, та містян, які постраждали від загарбників.
Бібліотека ім. Т. Шевченка згадувала жовтневі події 1943 року разом з восьмикласниками ЗОШ № 8. На краєзнавчому уроці «Перемога в серцях поколінь» було представлено відеоматеріали, які вразили школярів та викладачів своєю достовірністю. За два роки окупації на території міста було збудовано кілька тюрем та концентраційний табір, розстріляно понад 14 тисяч жителів. Розповіли бібліотекарі й про побудовану нацистами оборонну лінію «Вотан», де основним опорним пунктом був Мелітополь.
23 жовтня в бібліотеці ім. М. Горького на заході під назвою історико-патріотичні роздуми «Пам’ять поколінь не згасне» були присутні ветеран журналістики Неллі Чепігіна та почесний громадянин Мелітополя Мінівер Ідрісова, яка розповіла історію створення меморіального комплексу «Братське кладовище». Гості зустрічі, учні ДНЗ Мелітопольського багатопрофільного центру ПТО, зацікавлено слухали розповідь про цю сторінку історії нашого рідного міста, бо деякі факти вони почули вперше.
«Ми сьогодні ходимо по цій землі, з глибини якої чується стогін поколінь. Вона просочена кров'ю 19 національностей, що визволяли наше місто: це українці, татари, абхазці, білоруси, росіяни... які віддали своє життя і сьогодні ми вшановуємо їхню пам’ять», - зауважила Мінівер.
Бібліотека ім. В. Маяковського оформила книжкову виставку «Крок в безсмертя». У книгах «Почерк війни», «Один день війни» розповіді про подвиги звичайних людей, що ризикували своїм життям заради миру на рідній землі. У виданні «Бойовий привіт з фронту» зібрано 160 листів з фронтового Мелітополя. Ці листи - єднальна нитка поколінь. Завдяки ним ми взнаємо, про що думали, мріяли, у що вірили звичайні люди, які захищали наше місто.
Центральна міська бібліотека ім. М. Лермонтова підготувала панорамну книжкову виставку «Війни священні сторінки навіки в пам’яті людській». На виставці представлено документальні твори, фотоальбоми про події та героїв найстрашнішої, найжорстокішої в історії нашого народу війни. Зокрема, такі видання: «У пам’яті нащадків», «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», «Вартові пам’яті» та інші. Вони розповідають про те, якою дорогою ціною дісталася Перемога. У визволенні міста взяли участь 69 військових з’єднань. У ході Мелітопольської операції було знищено 78 тис. і взято в полон понад 13 тис. гітлерівських солдатів і офіцерів. Знищено понад 800 танків і самохідних гармат. За подвиги, здійснені в ході Мелітопольської операції, 87 бійців і командирів удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Іменами загиблих героїв названі вулиці нашого міста.
Особливу увагу радимо звернути на раритетну книгу 1944 року видання «Битва за Мелитополь» полковника Івана Короткова.