Місто Чорнобиль було засноване за три сторіччя перед тим, як Колумб відкрив Америку, задовго перед тим, як доба Ренесансу та Реформації змінила обличчя Європи, за п'ятсот років перед тим, як Петро Перший створив Російську імперію. Протягом восьми сотень років мешканці міста та його околиць працювали на землі, вирощуючи жито й картоплю, розводячи велику рогату худобу й свиней. Ґрунт тут піщаний, чимало навколишніх земель були заболочені і мало придатні для рільництва. Однак місто жило. Наполеон і Гітлер пробували захопити ці землі, але зазнали поразки. Незважаючи на голод, пошесті чуми й холодні зими, чорнобильці трималися своєї землі.Т
Тепер Чорнобиль порожній, покинутий, позбавлений людського тепла, оточений мовчазним рудим лісом. Тепер це одне з 179 міст і сіл, евакуйованих після найбільшої в історії людства атомної аварії. Чоловікам, жінкам і дітям – мешканцям тих місць, було сказано, що протягом наступних років повернутися до своїх домівок вони не зможуть.
Аварія 26 квітня 1986 року 25 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС готувалися до зупинення четвертого блоку на планово-попереджувальний ремонт. Цим зупиненням вирішили скористатися, щоб провести випробування однієї з систем безпеки експлуатації реактора РБМК-1000. Але програма випробування мала серйозні недоліки. Внаслідок збігу цілого ряду обставин, починаючи з 1 години 24 хвилини 26 квітня, відбулася серія вибухів, які призвели до руйнування реактора та будівлі 4-го блока і викиду великої кількості радіоактивних речовин у довкілля. Потоки високоактивної лави з розплавленого палива й графіту проникли у приміщення нижньої частини реактора. В результаті склалася надзвичайна ситуація, яка вимагала термінових дій по нейтралізації небезпеки.
Наслідки, які мала аварія на 4-му блоці Чорнобильської АЕС, дали підстави вважати цю подію катастрофою планетарного масштабу. Із 192 т палива, що знаходилося в реакторі 4-го блока, близько 4% було викинуто у повітря протягом 10 днів. В основному це були радіоактивний йод, стронцій, плутоній та деякі інші ізотопи. З урахуванням розпаду сумарний випад радіоактивних речовин становив 50 мільйонів кюрі. Це рівнозначно наслідкам вибуху більш як 500 атомних бомб, подібних до тих, які скинуті в 1945 році американськими збройними силами на японське місто Хіросіму. Гарячий струмінь від реактора піднявся на висоту понад кілометр, впавши пізніше до кількасот метрів. Хмара, що виникла над ЧАЕС, під дією вітру пізніше посунулася на північ, накривши собою українське Полісся, деякі регіони Білорусії і Росії. Незабаром після катастрофи радіоактивні викиди були виявлені на території Швеції і Фінляндії, а згодом – Польщі, Німеччини, Франції. Радіація проникла в атмосферу всієї північної півкулі.
Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам'ять
Коваленко А.П. Чернобыль – каким его увидел мир / А.П. Коваленко, Ю.В. Рисованный. – К. : Молодь, 1989. – 176 с.
Книга рассказывает об освещении событий в Чернобыле зарубежными, в основном – западными, средствами массовой информации.
Авторы брошюры – заведующий радиологическим отделом Запорожской областной санэпидстанции и специалист того же отдела - в популярной форме рассказывают о радиации и ее действии на организм человека, приводят результаты многолетних наблюдений за состоянием радиационной обстановки в Запорожской области.
Чернобыль. Дни испытаний : книга свидетельств / сост. В.Г. Шкода. – К. : Рад. письменник, 1988. – 509 с.
Эта книга – сборник документальных, публицистических и художественных произведений писателей и журналистов, рассказывающих о том, как сообща, вдохновленный «чувством семьи единой», преодолевал наш народ тяжкие последствия аварии на ЧАЭС, мужественно и самоотверженно боролся с грозными силами атома, вышедшими из-под контроля, возрождает к новой жизни пораженную радиацией землю, города и села и саму атомную станцию. В сборнике также помещены интервью с видными учеными, освещающие некоторые волнующие всех вопросы отдаленных последствий аварии, перспектив развития атомной энергетики в нашей стране, представлена подробная хроника памятных событий.
Радіація та життя
Антонов В.П. Уроки Чернобыля : радиация, жизнь, здоровье / В.П. Антонов. – К. : Знание, 1989. – 112 с.
Даются анализ, оценка и прогнозы медико-биологических последствий чернобыльской аварии. Рассматриваются проблемы стресса, с которыми недостаточно знакомы не только широкие слои населения, но и многие ученые, общественные деятели, медицинские работники. Это – одна из причин устойчивости радиофобических стрессов, последствия которых могут оказаться более неблагоприятными, чем радиационные.
Бар’яхтар В.Г. Радіація. Що ми про неї знаємо? / В.Г. Бар’яхтар, В.І. Стрижак, В.О. Поярков. – К. : Наук. думка, 1991. – 32 с.
В брошурі дано основні поняття про явище радіоактивності, вимірювання радіації, атомну енергетику як джерело радіації. Наведено дані про становище в районах, що потерпіли від аварії на ЧАЕС. Розглянуто якісну оцінку впливу чорнобильської радіації на людину.
Динстбир 3. Хиросима в сознании человечества. : пер. с чешского / З. Динстбир. – М. : Медицина, 1982. – 128 с.
Автор книги - доктор медицинских наук, професор З. Динстбир - известный чехословацкий ученый-радиобиолог.
В основу книги положены материалы научных исследований отдаленных последствий атомной бомбардировки японских городов Хиросимы и Нагасаки в августе 1945 г. В составе международной комиссии экспертов проф. 3. Динстбир участвовал в работе международного симпозиума и Всемирной конференции против атомной и водородной бомбы 1977 г. в Японии.
Автор подробно описывает поражающее действие на человека ядерного оружия, обращает особое внимание на отдаленные последствия облучения, используя при этом огромный материал, представленный в международную комиссию японскими специалистами. Со всей наглядностью показана опасность для человечества гонки ядерных вооружений, производство новых их видов, в частности нейтронной бомбы.
Проблеми Чорнобильської зони відчуження : наук.-техн. збірник. – К. : Наук. думка, 1994. - Вип. 1. – 158 с.
До збірника входять статті, присвячені проблемам радіоекології Чорнобильської Зони відчуження, поводження з радіоактивними відходами в Зоні, перетворення об’єкту «Укриття» в екологічно безпечну систему, експлуатації підприємств, розташованих в зоні, медико-біологічних аспектів.
Усманов С.М. Радиация : справочные материалы / С.М. Усманов. – М. : ВЛАДОС, 2001. – 176 с.
В книге в краткой и доступной форме изложены основы радиационной безопасности. Описаны источники радиации природного и техногенного происхождения. Рассмотрены основные понятия в области дозиметрии ионизирующих излучений и особенности действия радиации на живой организм. Адресована студентам высших и средних специальных учебных заведений, изучающим основы радиационной безопасности при использовании различных источников ионизирующего излучения, а также широкому кругу читателей, интересующихся современным состоянием радиационной экологии. Может быть полезна для специалистов, занимающихся изучением радиоактивных веществ и ионизирующих излучений.
Крик Чорнобиля
Ймення зорі Чорнобиль : фотоальбом / ред.-уклад. М. Лябах. – Чорнобиль : Чорнобильінтерінформ, 1996. – 232 с.
Минуле вщерть переповнене різними бідами. Впродовж його розпочинались і закінчувались кровопролитні знищувальні війни. Землю шмагали й шматували стихійні лиха, руйнуючи плоди розуму й рук попередніх поколінь людства. У долі України і багатьох країн Європи і Азії відбулися величезні соціальні та економічні зміни, пов’язані з крахом тоталітарних режимів. Але найбільше планетарне потрясіння приніс Чорнобиль. Великою ціною оплачено збереження й відродження станції. Незмірні людські сили й інтелект щоденно вкладаються в буденну роботу й наукові дослідження, пов’язані з проблемами Чорнобиля. Саме про це фотоальбом. Створюючи це видання, автори не претендували на вихід у світ диво-книги про Чорнобиль. Але істина у висвітленні головної її теми – здолання атомного лиха – незаперечна.
Чорнобиль – поруч : фотоальбом / під заг. ред. Б. Патона. – К. : Дніпро, 2000. – 198 с.
Вибух на Чорнобильській атомній електростанції та його відлуння раптово зробили Україну і однойменне районне містечко сумно відомим на весь світ. Чорнобиль – це невигойна рана, вічний біль нашої землі. Чорнобиль – це грізна пересторога всім державам і народам, усьому людству. Саме цьому присвячений фотоальбом.